خانه » کاروئوکه ابزار سرگرمی در ژاپن
کاروئوکه ابزار سرگرمی در ژاپن
کاروئوکه ابزار سرگرمی در ژاپن
سرگرمی

کاروئوکه ابزار سرگرمی در ژاپن

امروزه کلمه کاروئوکه در میان ایرانی ها نیز بسیار رواج پیدا کرده است. مخصوصا در بین افرادی که به خوانندگی علاقه دارند و یا طرفدار خواننده ی خاصی هستند. این افراد به این وسیله آهنگ مورد علاقه شان را با موسیقی خالی می خوانند و لذت فوق العاده ای از خواندن آهنگ مورد علاقه شان تجربه می کنند. آیا می دانید کاروئوکی چگونه به وجود آمده است؟ کاروئوکی در لغت به معنی ارکستر خالی است. کاروئوکه اولین بار در میان مردم ژاپن شکل گرفته است. روش کاروئوکی به این صورت است که موسیقی بدون کلام نواخته می شود و بازیکن باید باقی مانده آهنگ را همراه با موسیقی بخواند. آهنگ بازی کارائوکه در اواخر دهه 1970 در بین بازرگانان متداول شد و به مرور زمان، به مراکز تفریحی کشورهای دیگری مثل امریکا سرایت پیدا کرد و سرگرمی شد که طریق آن افراد می توانند از موسیقی و خوانندگی لذت ببرند.

 

اختراع کاروئوکی ایده موسیقی دان ژاپنی

جالب است بدانید کاروئوکه اولین بار در دهه 60 میلادی با فیلمی به نام Sing Along With mitch شناخته شد و در دهه 70 موسیقیدان ژاپنی به نام Daisuke Inouge دستگاه کاروئوکی را اختراع کرد. این دستگاه همزمان با شکل گیری فناوری های صوتی و تصویری ساخته شد. به این صورت عمل می کرد که متن آهنگ بدون آواز را بر روی صفحه نمایشگر دستگاه نمایش داده می شد و خواننده فقط آن را می خواند. این روش بازی ها مانند بازی دومینو هزینه کمی دارد و شما می توانید به راحتی با یک موبایل بازی کنید.

 

مردم کدام کشورها بیشترین طرفدار کاروئوکی هستند؟

مردم کدام کشورها بیشترین طرفدار کاروئوکی هستند؟
مردم کدام کشورها بیشترین طرفدار کاروئوکی هستند؟

با وجود اینکه آهنگ بازی کارائوکه در کشورهای دنیا رواج دارد، اما در برخی کشورهای آسیایی مثل فیلیپین، کره جنوبی و ژاپن بیشترین هوادار را دارد. در این کشورها آوازخوانی به روش کارائوکه جزیی از فرهنگ شان شناخته می شود. بنابراین در محیط های تفریحی مثل کلاب ها و جمع های دوستانه خواندن آهنگ با میکروفون بسیار متداول است. این بازی آنقدر برای آسیایی ها سرگرم کننده است که بعد از یک روز کاری به محیط های کلاب می روند و اهنگ مورد علاقه شان را می خوانند. برخلاف آسیایی ها، کشورهای غربی زیاد به کاروئوکه علاقه ای ندارند.

 

کاروئوکه و تاثیرات آن بر سلامت روحی و جسمی

شاید عجیب باشد اما آهنگ بازی کارائوکه به شدت بر سلامت روحی و جسمی اثرگذار است. خواندن کارئوکه استرس را از جسم و روان دور می کند در نتیجه سطح اندروفین را افزایش می دهد. از طرف دیگر فشار خون را  تنظیم می کند. همچنین خواندن در جمع خود باوری و حس اعتماد به نفس را افزایش می دهد. تا این جا به تاثیرات مهم کارائوکه پی بردید. زیرا هر آنچه که کودک درون را التیام دهد تاثیر مستقیمی بر جسم و روح ما خواهد گذاشت. در ادامه به مزیت های شگفت انگیز  دیگر کاروئوکه اشاره می کنم.

 

1.   بیان احساسات و عواطف

معمولا بازیکن ها در بازی کاروئوکه آهنگی را انتخاب می کنند که به آن علاقه دارند در نتیجه با آهنگ مورد علاقه شان ارتباط عاطفی برقرار می کنند و موسیقی را با توجه به روحیات و سلیقه شخصی خود می خوانند. این روش به بیان عواطف و احساسات بازیکن کمک می کند.

 

2.   کشف استعدادهای درونی

کاروئوکه یکی از روش های آشنایی با دنیای خوانندگی است. افراد از این طریق می توانند استعداد خوانندگی را در خود کشف کنند. برخی ممکن است نتوانند جلوی جمع بخوانند زیرا احساس شرم دارند اما وقتی با ترس از خواندن مقابله کنند، به استعداد و توانایی خود پی خواهند برد. زیرا یک خواننده خوش صدا به غیر از توانایی خواندن باید یک بازیگر یا اجرا کننده حرفه ای باشد، یعنی طوری در صحنه اجرا کند که با آهنگ حین خواندن ارتباط حسی برقرار کند، قطعا این حس به تماشاگر نیز منتقل می شود.

 

3.   بهتر نفس می کشید

هنگام اجرا باید  از تمام اعضای خود استفاده کنید. زیرا عوامل مختلفی یک اجرای خوب را می سازد. شما باید بتوانید خوب نفس بکشید تا اجرای خوبی داشته باشید، در نتیجه این کار ماهیچه های دیافراگم و ریه را کاملا باز می کند. البته جزو راههایی برای افزایش طول عمر است.

 

4.   تقویت حافظه و مغز

برای اینکه یک آهنگ را به یاد بیاورید باید از حافظه کمک بگیرید. در نتیجه حافظه به فعالیت وادار می شود و فعالیت حافظه بسیار مهم است زیرا از بیماری هایی مثل پرتی حواس و آلزایمر جلوگیری می کند.

 

کاروئوکه به روش امروزی

کاروئوکه به روش امروزی
کاروئوکه به روش امروزی

برای اجرای این بازی جذاب نیازی نیست که حتما دستگاه کاروئوکه داشته باشید،  گوشی های هوشمند امروزی این بازی را به جالب ترین روش اجرا می کنند. به راحتی می توانید آن  را در خانه به وسیله موبایل اجرا کنید. فقط  باید برنامه های اندروید و ios کاروئوکه را روی گوشی یا تبلت نصب کنید. سپس می توانید متن آهنگ را بر روی صفحه نمایشگر گوشی ببینید. به غیر از اپلیکیشن های جذابی که برای آن بازی وجود دارد، وب سایت های آنلاین سرگرم کننده بازی کاروئوکه نیز در فضای وب ساخته شده اند و شما می توانید بین هزاران آهنگ انتخاب کنید و بازی را اجرا و ضبط کنید.

 

معرفی بازی های آواز خوانی کاروئوکه

آهنگ بازی کاروئوکه یک روش فوق العاده جالب برای جمع های دوستانه و مهمانی ها است. اگر دوست دارید که بازی های کارائوکه را تجربه کنید، در ادامه لیستی از انواع بازی های آن را به شما معرفی می کنم.

 

مسابقه خوانندگی

مهمانی را به یک مسابقه خوانندگی تبدیل کنید.  آنچه که نیازدارید قلم و کاغذ برای هر بازیکن است. به این صورت بازی کنید. هر شرکت کننده باید اهنگ را اجرا کند و بقیه تماشاچی ها به اجراها امتیاز دهند. اگر دوست داشته باشید که هیجان بیشتری به بازی بدهید می توانید یک دستگاه کارائوکه تهیه کنید و از طریق دستگاه امتیاز دهید.

 

داوران باید حدس بزنند

این بازی هم شاید نسبت به مورد قبلی هیجان بیشتری داشته باشد. البته رقابت نسبت به بازی قبلی پررنگ تر است. وسایل مورد نیاز برای این بازی کاغذ و قلم و صندلی و تنظیمات دستگاه کارائوکه است. بازی به این شکل انجام می شود. ابتدا سه صندلی برای داوران در نظر بگیرید. سپس آن ها را در جهت مخالف خوانندگان قرار دهید، سپس آن ها آهنگ را به روش متفاوتی اجرا می کنند و داوران باید حدس بزنند که خواننده (اجرا کننده) چه کسی بوده است. در نهایت داوری که پاسخ های صحیح بیشتری داشته باشد، برنده مسابقه است.

 

کاروئوکی با تقلید متفاوت آهنگ

این بازی خیلی برای جمع های دوستانه مناسب است.  و جزو بازی های هیجان انگیز به شمار می رود. بازی به این صورت است که شما باید جمع را به دو گروه تقسیم کنید. و هر تیم باید متن آهنگ را تغییر دهد و آن را به روش متفاوتی تقلید کند و گروه دوم باید آهنگ اصلی را حدس بزند.

 

مسابقه به خاطر سپردن شعر در ذهن

مسابقه به خاطر سپردن شعر در ذهن
مسابقه به خاطر سپردن شعر در ذهن

این بازی یکی از قدیمی ترین و معروف ترین بازی های تلویزیونی است که در مهمانی های کاروئوکه فوق العاده سرگرم کننده است. وسایل مورد نیاز طبق بازی های دیگر کاغذ و خودکار و تنظیمات دستگاه است. به این صورت باید بازی کنید. یک آهنگ معروف را روی کاغذ بنویسید، سپس بخشی از اهنگ را جدا کنید اما جا به جا بنویسید. با این روش تکه های زیادی کاغذ بسازید و در یک کاسه با یکدیگر مخلوط کنید. هر شرکت کننده یک تکه بازی را به صورت رندوم انتخاب می کند و باید بقیه آهنگ را حدس بزنند. در صورتیکه درست باشد باید اهنگ را کامل بخواند یا بازیکن بعدی را معرفی کند.

 

کاروئوکه با اهنگ تصادفی

بازی کاروئوکی با اهنگ تصادفی یکی دیگر از بازی های هیجان انگیز در مهمانی های آن است. و قوانین ساده ای دارد. بازی به این صورت است که باید نام تمام بازیکن ها را روی کاغذ بنویسید سپس در یک کاسه بریزید. هر بازیکن باید یک اهنگ را به صورت تصادفی از میان 200 اهنگ انتخاب کرده و اجرا کند. در نهایت تماشاچیان به اجراها امتیاز دهند.

 

حدس نام آهنگ و هنرمند

اگر دوست دارید یک بازی کاروئوکه متفاوتی را تجربه کنید، حتما از این بازی لذت می برید. شما برای  این بازی به لوازمی شامل بلندگو، اتصال AUX یا بلوتوث و لیست اهنگ های ویژه کاروئوکه نیاز دارید. بازی اینگونه انجام می شود، شخصی را به عنوان رهبر انتخاب کنید. سپس موبایل را به بلندگو وصل کنید و لیستی از اهنگ های آن  را پخش کنید. هر بازیکن باید نام آهنگ و هنرمند را حدس بزند. در انتهای مسابقه هم امتیازات را جمع بزنید، بازیکنی که بیشترین امتیاز را کسب کند، برنده مسابقه است.

 

شروع آهنگ با یک کلمه شگفت انگیز

این بازی خیلی مهیج انگیز و چالشی است. اما در مهمانی های کاروئوکه خیلی رواج دارد. ابتدا بازیکن ها را به دو گروه تقسیم کنید. سپس از یک اهنگ جذاب کلمه ای را انتخاب کنید، هر تیم باید با کلمه انتخابی اهنگی بخواند. این بازی ادامه دارد تا زمانی که یک تیم نتواند با کلمه مد نظر اهنگ را اجرا کند. قطعا از این بازی در جمع دوستانتان لذت می برید.

 

آواز خواندن کاروئوکه با آب

چالش و هیجان در این بازی خیلی بیشتر از انواع دیگر است زیرا به مهارت های دیگری نیز نیاز دارد.  شما باید چندین حرکت را کنترل کنید. این بازی به این صورت است. ابتدا شرکت کننده باید دهانش را از آب پر کند سپس به همان صورت اهنگ کاروئوکه را بخواند. در آخر اعضای تیم باید اهنگ را حدس بزنند و کامل بخوانند.

 

خواندن آهنگ به سبک خواننده

خواندن آهنگ به سبک خواننده
خواندن آهنگ به سبک خواننده

دو کاسه را انتخاب کنید. نام آهنگ و خواننده را روی کاغذی بنویسید. در یکی از کاسه ها لیست نام آهنگ ها و در دیگری نام خواننده ها را بریزید. شرکت کننده ها باید از هر دو کاسه کاغذی را انتخاب کنند و با توجه به کاغذها اهنگ انتخابی به روش خواننده نوشته شده روی کاغذ را  اجرا کنند. بازی جذابی خواهد شد و  قطعا لذت خواهید برد.

 

کدام سبک بازی جذابیت بیشتری دارد؟

انتخاب بازی به روحیات فرد بستگی دارد. برخی ممکن است به بازی های فکری مثل مافیا بیشتر گرایش داشته باشند اما برخی دیگر ممکن است بازی های موزیکالی مثل اهنگ بازی کاروئوکه را انتخاب کنند. اما درهر صورت آنچه اهمیت دارد، بازی کردن است زیرا در روحیه بسیار تاثیرگذار است.

 

منبع