خانه » ساخت زیر سیگاری از جنس های مختلف
ساخت زیر سیگاری از جنس های مختلف
ساخت زیر سیگاری از جنس های مختلف
سرگرمی

ساخت زیر سیگاری از جنس های مختلف

Sending
User Review
0 (0 votes)

 

زیر سیگاری وسیله ای است که می توان آن را از جنس های مختلف، سرامیکی، پلاستیک و غیره ساخت. معمولاً روی میز جلو مبلی یا روی میز کار و یا روی میز کنار تخت همچنین در ماشین و مکان های اینچنینی کاربرد دارد. اندازه ی آن می تواند برابر با یک فنجان کوچک باشد و یا به اندازه ای باشد که یک سیگار بلند ۱۲ سانتیمتر را در خود جای  بدهد. در این مقاله قصد داریم ایده هایی برای ساخت زیر سیگاری از جنس های مختلف را با شما به اشتراک بگذاریم. تا در خانه و با مواد اولیه ی مقرون به صرفه برای خود زیر سیگاری های جذاب بسازید.

 

 زیر سیگاری خانگی

لازم نیست برای داشتن یک زیر سیگاری حتما هزینه های زیاد و گزافی را پرداخت کنید. شما به راحتی می توانید برای خودتان سیگاری زیبا و کاربردی بسازید که هم منحصر به فرد باشد و هم  ارزان. بعضی از زیر سیگاری های آماده ای که با قیمت کم در بازار به فروش می رسند معمولاً کیفیت بالایی ندارند و برای مدت طولانی نمی توان از آن ها استفاده کرد. این زیر سیگاری ها به راحتی می شکنند و فضای زیادی را اشغال می کنند. در عین حال ایده ی ساخت زیر سیگاری خانگی می تواند با قیمت های خیلی کم اجرا شود در حالی که کیفیت بالایی داشته باشد. سرگرم کننده و مفرح نیز هست.

 

زیر سیگاری از چه موادی می تواند ساخته شود؟

برای ساخت زیر سیگاری از مواد مختلفی می توانید استفاده کنید. گاهی حتی یک تکه چوب با داشتن دریل و مته می تواند به شما یک زیر سیگاری زیبا هدیه کند. مواد و ابزار زیر به طور معمول برای تهیه ی زیر سیگاری مورد استفاده قرار می گیرد:

 • فلز قلع
 • فویل قلع
 • کاغذ
 • چسب
 • چوب
 • سنباده
 • رنگ
 • فیلتر قهوه
 • دریل
 • هویه برای لحیم کاری
 • رزین اپوکسی

 

نکاتی در مورد تهیه زیر سیگاری چوبی

برای ساخت این وسیله نیازی نیست که یک فرد حرفه ای در حوزه ی نجاری باشید. در هر حال رعایت چند نکته ی ساده به شما کمک می کند تا بتوانید نتیجه ی حرفه ‌ای به دست بیاورید:

 • کار خود را با یک تکه چوب تمیز شروع کنید. تخته چوب های قدیمی می توانند انتخاب عالی باشند
 • چوب را با سنباده ی دستی کاملا صاف کنید و تمام پستی بلندی های اطراف آن را بگیرید
 • چوب را پیش از آنکه هر قطعه اضافی به آن بچسبانید رنگ بزنید
 • از چسب چوب یا اپوکسی برای چسباندن اجزای مختلف زیر سیگاری استفاده کنید
 • استفاده از درزگیر طول عمر زیر سیگاری شما را بیشتر می کند

 

زیر سیگاری از جنس رس

زیر سیگاری از جنس رس
زیر سیگاری از جنس رس

هر کسی می تواند یک زیر سیگاری ساده از جنس خاک رس بسازد. اگر اولین بار است که قصد ساخت زیر سیگاری از این جنس را دارید، باید به چند نکته در مورد فرایند ساخت آن توجه کنید. زیر سیگاری شما نباید شکلی پیدا کند که انگار بچه های کوچک آن را درست کردند. نکته ی مهم قبل از شروع این است که بدانید می خواهید بسازید. زیر سیگاری سفالی علاوه بر استحکام خوب می ‌تواند زیبایی خیلی زیادی هم داشته باشد و برای اهداف تزئینی مورد استفاده قرار بگیرد. اگر بتوانید آن را به شکل زیبا در بیاورید حتی هدیه ی خوبی برای اطرافیان شما خواهد بود.

 

خلاقیت در زیر سیگاری سفالی

خلاقیت در زیر سیگاری سفالی
خلاقیت در زیر سیگاری سفالی

گل رس به شما این امکان را می ‌دهد که هرگونه مایل باشید در ساخت زیر سیگاری خلاقیت به خرج بدهید. برای افراد غیر سیگاری هم انواع سفالی آن، نوعی دکور زیبا محسوب خواهند شد. می توان روی این زیر سیگاری ها آدمک هایی طراحی کنید و به جای دهان آن ها سوراخی ایجاد کنید که محل نگهداری سیگار باشد. خلاقیت در این زمینه تا بی نهایت ادامه دارد.

 

مواد رزین اپوکسی برای زیر سیگاری

مواد رزین اپوکسی برای زیر سیگاری
مواد رزین اپوکسی برای زیر سیگاری

رزین اپوکسی ماده ای همه‌کاره است که می ‌توان برای ساخت ظروف مختلف از جمله زیر سیگاری از آن استفاده کرد. مدل های مختلفی از زیر سیگاری های ساده و رنگی با گل خشک و حتی تکه های میوه را می توانید در اینترنت جستجو کنید و ببینید. همگی ایده های خوبی هستند. باید توجه کنید که رزین اپوکسی در دسترس شما برای چه کاری مناسب است. زیرا بیشتر انواع آن نسبت به گرما تحمل بالایی دارند و خطرناک نیستند. اما مواد نا مقاوم نیز وجود دارند. مواد رزین اپوکسی که برای ساخت میز استفاده می شوند، برای زیر سیگاری نیز مناسب هستند. چرا که تحمل درجه حرارت زیادی را دارند. این قابلیت را دارند که به زیباترین شکل ها به شما زیر سیگاری تحویل بدهند و می توانید از آن ایده هایی برای هدیه یا حتی فروش داشته باشید.

 

ساخت گام به گام زیر سیگاری از جنس سیمان

ساخت گام به گام زیر سیگاری از جنس سیمان
ساخت گام به گام زیر سیگاری از جنس سیمان

در اینجا دستورالعمل گام به گام همراه با عکس برای ساخت یک زیر سیگاری ساده و زیبا از جنس سیمان را با هم دنبال خواهیم کرد. این مثال تنها یک ایده است. شما می توانید ایده ها و خلاقیت های خود را با همین روش به کار بگیرید. برای این کار به مواد زیر نیاز دارید:

 • سیمان با ذرات ریز
 • آب
 • کاسه ای برای مخلوط کردن مواد
 • کاسه ای که مایل هستید زیر سیگاری به شکل آن دربیاید
 • یک قاشق
 • قیچی
 • نوار چسب
 • قلمو و رنگ های آکریلیک
 • یک توپ استایروفوم

 

سیمان را آماده کنید

سیمان را آماده کنید
سیمان را آماده کنید

پودر سیمان را به آرامی با آب مخلوط کنید و با قاشق هم بزنید تا به غلظت مناسب برسد. میزان آبی که باید استفاده کنید ممکن است برای هر جنسی از سیمان متفاوت باشد و همین دلیل باید تا جای یآب بریزید که یک خمیر با قوام به دست بیاید. مراقب باشید که این مخلوط سیمانی از زمان آماده شدن شروع به شکل گیری و خشک کردن خواهد کرد و به سرعت باید به ظرف اصلی منتقل شود که می ‌خواهید کار شما به شکل آن در بیاید. توپ فومی که آماده کرده اید را کمی چرب کنید و آن را در وسط بتن قرار بدهید تا ایجاد فرورفتگی کند. چرب کردن آن کمک می کند تا در انتها به راحتی بتوانید آن را از سیمان جدا کنید. بهتر است ظرفی که سیمان را آن منتقل می کنید چینی باشد و آن را نیز چرب کنید.

 

شکل دادن زیر سیگاری سیمانی

شکل دادن زیر سیگاری سیمانی
شکل دادن زیر سیگاری سیمانی

ابتدا باید مخلوط سیمانی را در کاسه چینی که کف آن را چرب کرده اید بریزید و سطح آن را به خوبی با قاشق صاف کنید. می توانید ظرف را کمی روی میز تکان دهید تا اگر توده ی هوا یا حباب های هوا در آن گیر کرده است، از دست آن ها خلاص شوید. توپ فومی را درون سیمان فشار بدهید تا نیمی از آن در سیمان فرو برود. نباید توپ کف ظرف را لمس کند. در این مرحله توپ فومی روی سیمان شناور می شود و از جای خود حرکت می کند و همین دلیل باید با نوار چسب آن را به لبه کاسه به چسبانید و در جای خود سفت و محکم کنید. حالا تنها کاری که باید بکنید این است که اجازه بدهید زیر سیگاری سیمانی خشک شود و شکل خود را بگیرد.

 

رنگ کردن زیر سیگاری سیمانی با رنگ های اکریلیک

رنگ کردن زیرسیگاری سیمانی با رنگ های اکریلیک
رنگ کردن زیرسیگاری سیمانی با رنگ های اکریلیک

پس از جدا کردن زیر سیگاری از قالب، فرورفتگی توپ دقیقاً جایی خواهد بود که قرار است سیگار ها در آن خاموش شوند و در انتها، سیگار پس از تمام شدن در آن دور انداخته شود. حالا می توانید با رنگ های آکریلیک آن را به هر شکلی که دوست داشته باشید زیبا کنید. یک ایده برای رنگ آمیزی آن استفاده از رنگ آبی تیره برای در آوردن آن به رنگ شب و سپس گذاشتن نقطه های سفید و طلایی به عنوان ستاره های آسمان شب است.

 

زیر سیگاری ساخته شده از قوطی نوشابه فلزی

زیر سیگاری ساخته شده از قوطی نوشابه فلزی
زیر سیگاری ساخته شده از قوطی نوشابه فلزی

یک قوطی خالی نوشابه فلزی می تواند تبدیل به یک زیر سیگاری فانتزی برای شما شود. این زیر سیگاری بسیار جذاب و کاربردی است و می‌توانید از آن هم در داخل خانه و هم در داخل ماشین استفاده کنید. اگر کمی سلیقه به خرج بدهید می‌توانید برای تزیین آن از شیشه های رنگی برای اضافه کردن به لبه های آن استفاده کنید. با این کار شما روشی برای بازیافت قوطی های فلزی نوشابه نیز ابداع کرده اید. سطح مقعر انتهای قوطی برای نگهداری خاکستر سیگار مکان خیلی مناسبی است. می توانید در انتها با اسپری رنگ، زیر سیگاری را به هر رنگی که بخواهید در بیاورید.

 

زیر سیگاری جاذب دود

زیر سیگاری جاذب دود
زیر سیگاری جاذب دود

بعضی از افراد در ساخت زیر سیگاری خلاقیت زیادی به خرج داده اند و نوعی زیر سیگاری جاذب دود درست کردند. ساخت آن چالش لذت بخشی برای شما ایجاد خواهد کرد. اما نتیجه ی آن بسیار جذاب است. این زیر سیگاری دارای صفحه ای است که روی آن شکاف هایی قرار داده شده و اجازه می‌ دهد دود به داخل کاسه آن جریان پیدا کند جایی که آن را جذب می کند. اگر اهل فن باشید این کار برای شما راحت است و نحوه ی ساخت آن را از روی عکس هم می توانید تشخیص بدهید. برای ساخت آن شما به مواد و ابزار زیر نیاز دارید:

 • باتری ۹ ولت
 • کانوکتور و کابل باتری ۹ ولت
 • یک سوئیچ
 • یک درب فلزی
 • موتور DC
 • یک قوطی نوشابه فلزی

 

زیر سیگاری از جنس پوسته نارگیل

زیر سیگاری از جنس پوسته نارگیل
زیر سیگاری از جنس پوسته نارگیل

اگر علاقمند به استفاده از اشیاء چوبی و طبیعی هستید، چرا برای خرید یک زیر سیگاری هزینه های گزاف پرداخت کنید؟ به راحتی می توانید از پوست نارگیل برای درست کردن یک زیر سیگاری کار راه انداز و زیبا استفاده کنید. کافی است برای این کار در زمان شکافتن پوسته نارگیل از ابزار مناسب استفاده کنید تا پوست سالمی برش داده شود و نارگیل درون آن خارج شود. دقت کنید که شما به پوسته ی نیمی از نارگیل نیاز دارید و کافی است تا بتوانید آن را به درستی از وسط بشکنید و با سمباده لبه های آن را صاف کنید. پوسته ی نارگیل به خوبی خاکستر را به خود جذب می کند و اجازه نمی دهد در فضای خانه پخش شود. پس برای داشتن آن تنها به سنباده و مته هایی برای برش پوسته نارگیل نیاز دارید.

 

تزیین زیر سیگاری با خود سیگار ها

آیا می دانستید از خود سیگار هم می توانید در ساختن یک زیر سیگاری استفاده کنید؟  بله خیلی راحت و زیبا برای این کار می‌توانید از ته سیگار های بلا استفاده و بهره ببرید. کافیست آن ها را جمع کنید و با سلیقه در کنار هم بچینید و دور تا دور ظرف بچسبانید. ته سیگار ها یکی از رایج ترین انواع زباله هستند که هر روز دور ریخته می شوند. فیلتر های سیگار از جنس استات سلولز تولید شده اند که نوعی پلیمر با تجزیه پذیری فوق العاده طولانی مدت است. سال ها طول می کشد تا در محیط زیست تخریب شوند. این یک ایده عالی برای درست زیر سیگاری در داخل خانه است که مانع از دور ریختن ته سیگار ها نیز می شود.

 

جایگزین هایی برای زیر سیگاری

بعضی از افراد هم هستند که برای دستیابی به زیر سیگاری هیچ سختی به خود راه نمی دهند. در واقع ساده ترین راه برای کشف زیر سیگاری بودن چیزی برای این افراد، نزدیکترین ظرف به آن هاست! اگر ظرفی وجود دارد که در فاصله ی یک متری فرد سیگاری قرار گرفته، آن ظرف زیر سیگاری است!  بعضی از افراد هستند که ترجیح می دهند به جای ساخت زیر سیگاری خانگی از ظرف های دیگری مثل فنجان چای، ظرف غذا و حتی جعبه ی خود سیگار استفاده کنند.

 

منبع
برچسب ها

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید