خانه » بهبود استرس و خواب بهتر
بهداشت و سلامت خانه داری روانشناسی علم و طبیعت

بهبود استرس و خواب بهتر

یک راه آسان اما موثر برای از بین بردن استرس و خواب بهتر

چگونه می تواند یک چیز ساده مثل خوابیدن با پتو های سنگین راه حلی برای استرس، اضطراب، بی خوابی و غیره  باشد؟ خواب آشفته می تواند یک لیست طولانی از مشکلات ثانویه به وجود آورد. اگر بی خوابی و اختلالات دیگر درمان نشوند، می توانند تبدیل به مشکلات اصلی بشود. بی خوابی، چه دلیل پزشکی داشته باشد یا توسط اضطراب به وجود آمده باشد، باعث اختلال در عملکرد طبیعی در طول روز می شود.

تمرکز سخت می شود، به خلاقیت شما در کار و مدرسه لطمه وارد می شود، کج خلقی در خانواده و بین دوستان می تواند به شما ضربه وارد کند. شما همچنین در معرض خطر جدی سلامتی مانند حمله قلبی قرار می گیرید. دی پی تی اس ، یک نوع درمان است که تقریبا هر کسی می تواند از آن بهره ببرد. مشابه به ماساژ است، فشار اعمال شده بر بدن مزیت های جسمانی و ذهنی دارد.

به گفته دکتر تمپل گراندین: فشار لمسی عمیق نوعی فشار سطحی است که به صورت محکم لمس کردن، نگه داشتن، نوازش، نوازش حیوانات یا قنداق کردن اعمال می شود. درمانگر های حرفه ای دریافته اند که لمس کردن ملایم، سیستم عصبی را تحریک می کند، اما فشار عمیق آرامش دهنده است.

پتو های سنگین در قسمتی از کاردرمانی برای کودکانی که اختلالات حسی، اضطراب، استرس و مشکلات مربوط به اوتیسم دارند استفاده می شود. کارن مور یک کار درمان مجاز و ساکن فرانکونیا در ایالت نیوهمپشر است. او می گوید : در مراقبت های روانپزشکی پتوهای سنگین یکی از قویترین ابزار برای کمک به افراد مضطرب، آشفته  و در معرض از دست دادن کنترل هستند.

 

چگونه عمل می کند؟

پتوی سنگین مانند آغوشی گرم بدن شما را فرا می گیرد. همچنین فشار باعث آرامش سیستم عصبی می شود. این یک درمان بدون دارو و کاملا امن و موثر است که برای خواب و استراحت طبیعی بکار گرفته می شود. بخش های بیمارستان های روانپزشکی، آسیب های روانی، بیمارستان سالمندان و امراض کودکان از پتوی سنگین برای فرونشاندن اضطراب بیماران و کمک به خواب عمیق و آرام استفاده می کنند.

مشابه به آرامش نوزاد در قنداق، فشار برروی فرد بالغ نیز آرامش فراهم می کند. زمانی که فشار به آرامی بر روی بدن اعمال می شود، تولید هورمون سروتونین که باعث خلق و خوی بهتر شما می شود را ترغیب می کند. پتو های سنگین معمولا بخاطر گلوله های پلی پلاستیک، سنگین هستند و برروی تمام قسمت های پتو دوخته می شوند تا سنگینی به میزان یکسان پخش شود. وزن پتو مانند لمس درمانی عمیق عمل می کند و برروی گیرنده های حسی که در تمامی بدن قرار دارند اثر می گذارد.

وقتی این گیرنده ها تحریک می شوند، بدن شل شده و احساس ثبات و امنیت بیشتری می کند. مطالعات بالینی توصیه می کند وقتی نقاط فشار عمیق تحریک شوند باعث می شوند مغز تولید هورمون سروتونین را افزایش دهد. پتو های سنگین به خصوص برای کم کردن اضطراب موثر هستند.

مطالعه ای برروی تاثیر کاردرمانی در سلامت روانی در سال 2008 منتشر شد که نشان می دهد پتوهای سنگین، درمانی امن و تاثیر گذار برای کاهش اضطراب بیماران ارائه می کنند. نتایج مطالعه ای در سال 2012 ، در یک بیمارستان روانی استرالیایی نشان می دهد پتوهای سنگین ناراحتی و نشانه های قابل رویت اضطراب را با موفقیت کاهش می دهد.

 

بیشتر از بی خوابی و اضطراب !

افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، اختلال وسواس، اختلال استرسی پس از ضایعه روانی و اختلال دوقطبی همه به کمبود میزان سروتونین در مغز مربوط می شوند و طبق گزارشات پتوهای سنگین برای کمک به این بیماری ها استفاده می شوند. علاوه براین، افرادی که با افسردگی، دیوانگی، اضطراب، آسیب روحی و روانی و توهم مبارزه کرده اند یا تحت سم زدایی هستند ادعا می کنند از این علائم رهایی پیدا کرده اند.

بنا به گزارشات ، پتوهای سنگین به بیماران مبتلا به بسیاری از امراض و اختلالات مختلف از اوتیسم گرفته تا سندرم تورت، آلزایمر، فلج مغزی و سندرم پای بی قرار و حتی کاهش علائم یائسگی کمک می کند.

 

استفاده از پتوهای سنگین

وزن پتو به اندازه و اولویت های شخصی شما بستگی دارد، اما وزن معمولی برای افراد بالغ حدود هشت تا پانزده کیلو است . متخصصان پیشنهاد می کنند اگر وضیعت پزشکی دارید، برای راهنمایی پیش یک دکتر یا کار درمان بروید. از پتوهای سنگین درصورتی که از مشکلات تنفسی، گردش خون وتنظیم دما رنج می برید یا پس از عمل جراحی درحال بهبود هستید، استفاده نکنید.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید